top of page

Tost

לַיְּהוּדִים הָיְתָה אוֹרָה וְשִׂמְחָה וְשָׂשֹׂן וִנוֹבִי גוֹד

 

Anchor 1

מה ללבוש?

אם חשבתם שרוסים באופן כללי מתלבשים חגיגי כשהם יוצאים לבלות (הקטע של הסנדלים והגרביים יוצא דופן), אז ערב הנוֹבִי גוֹד מביא את הסטייל לשיא. האורחים בערב נוהגים להגיע בלבוש רשמי: גברים- עניבה או פפיון והאמיצים- שלייקס, והנשים? הן יפות תמיד.

ליל הנוֹבִי גוֹד הוא גם "ליל- קרנבל", מעין נשף מסכות ביתי. בברית המועצות נהגו הילדים להתחפש לחיות וליצורים מהאגדות, והמבוגרים הוסיפו לבגדיהם מסיכות ושלל קישוטים כדי להדגיש את החגיגה המתקרבת.

בנוסף, זוג מבוגרים נהג להתחפש לשתי הדמויות המרכזיות של החג- סבא כפור ושלגנית, ושימח את הילדים בחלוקת המתנות או בהצגות ומשחקים. בארץ, בין היתר בשל קיומו של חג הפורים, בחלק מהבתים מוותרים על התחפושות, אך ממשיכים במסורת התחפשות לדֵד מָרוֹז וסְנֵגוּרָצְ'קַה, המחלקים את המתנות ומפעילים את הילדים.

Anchor 2

טוֹאוּסְט ראשון - "לנוֹבִי גוֹד תִּכָּתֵבוּ וְתֵחָתֵמוּ"

הטואוסט, מסורת אמירת הנאום תוך כדי לגימה אלכוהולית- היא אומנות מפותחת ואהובה בקרב יוצאי ברית המועצות. את הטואוסט הראשון נהוג לעשות צמוד להתיישבות בשולחן החג, המארח מוזג את המשקה האלכוהולי לכוסות האורחים ומברך את הנוכחים שהגיעו לחגוג יחד עמו את ערב השנה החדשה.

זכרו פתגם רוסי עתיק: "בין כוסית ראשונה לשניה, יעבור זמן קצרצר כלֹא היה".

כעת- הגיע הזמן לאכול. בתיאבון! 

דע מאין באת ולאן אתה הולך

אחרי שהכרנו את האורחים, אכלנו מנות ראשונות ושימחנו את ליבנו בכמה כוסיות- מגיעים הסיפורים יקרי הערך אודות העבר  

הנוֹבִי גוֹד מאפשר לילדי דור 1.5 לקיים את פתגם חז"ל ולשמוע מהסבתות, הסבים וההורים על חייהם בברית המועצות – האם הרגישו חיבור ליהדות, האם קיימו מצוות ומדוע עלו ארצה. לעיתים התשובות מגלות סב שהיה רב בקהילה, וסבתא שהדליקה נרות שבת בסתר. בפעמים אחרות התשובות מלמדות דווקא על חסרונה של הדת בחייה של המשפחה, בשל קרע שנוצר בעקבות איסור הפולחן על ידי השלטון הקומוניסטי או מלחמות העולם. השיחה מאפשרת גם חשיבה על ההווה במדינת ישראל- התאקלמותה של הקהילה דוברת הרוסית מבחינה תרבותית, חברתית וכלכלית, וכן חשיבה עתידית- מה המשמעות שבלהיות ישראלי דובר רוסית בישראל כיום.

Anchor 3

הנאום לאומה

בברית המועצות, החלק המרכזי של הערב ברוב הבתים היה צפייה בנאום לאומה של הנשיא, אשר שודר בכל הערוצים. בנאום, שהסתיים בדקה לחצות, נהג השליט להלל את עוצמתה וחוכמתה של המעצמה הסובייטית, לסקור את הישגי השנה האחרונה בכל תחומי החיים ולחתום באיחולי שנה חדשה טובה. גם בישראל ממשיכים חלק מיוצאי ברית המועצות לצפות בנאום המסורתי, חלקם כאנקדוטה וחלקם מכורח ההרגל.  

23:00 - טואוסט השנה החדשה ברוסיה

Anchor 4

אחת המסורות שהשתרשו עם המעבר לישראל היא להרים טואוסט כאשר מגיעה השנה החדשה ברוסיה, שעה מוקדם יותר מישראל, לזכר השנה שעברה. אומרים "סְנַאסטוּפָיוּשִים נוֹבִים גוֹדַם" (לכבוד השנה החדשה המתקרבת), נזכרים בשנה שחלפה, משיקים כוסות ושותים לרוויה! 

23:59 - טוסט השנה החדשה לפי שעון ישראל

הגענו לשיא הערב- 

השעון מתקרב לשעה 00:00, כל בקבוקי השמפניה מוכנים, כולם במתח

יחד עם הטלוויזיה, האורחים נוהגים לספור בקול את השניות שנשארו לסיום השנה, לצליל פעימות השעון הענק בראש מגדל הקרמלין, בכיכר האדומה במוסקבה. שלוש פעימות ממושכות מבשרות חצות ונותנות את האות לחליצת פקקי השמפניה, מזיגה והרמת הטואוסט בו כולם מאחלים זה לזה איחולים לקראת השנה החדשה ומברכים ב-"סְנוֹבִים גוֹדַם"- שנה חדשה טובה!

טוסט השנה החדשה בעיר המולדת

המקפידים והעליזים מבין יוצאי ברית המועצות נוהגים להרים טואוסט שלישי בשעה בה השעון הראה 00:00 בעיר ממנה היגרו לארץ. ברית המועצות לשעבר השתרעה על שטח עצום בו קיימות כיום 15 מדינות שונות עם אזורי זמן שונים, שלעיתים קרובות מקדימים או מאחרים את ישראל בכמה שעות. טוב נו, "סְנוֹבִים גוֹדַם"!

ארוחת החג

 

חגיגה קולינארית ביתית מתוכננת היטב, הנמשכת אל תוך הלילה ומגיעה לשיא בשעה 00:00, בה חולצים את בקבוקי השמפניה המבשרים על השנה החדשה

סיפורי נוֹבִי גוֹד

 

גלריית סיפורי נוֹבִי גוֹד- מקום לגבש את הזיכרונות האישיים שלנו לזיכרון קולקטיבי אחד

דֵד מַרוֹז וסְנֵגוּרָצְ'קַה

סבא כפור ושלגנית מתגנבים בחשאי בליל החג לבתיהם של הילדים מהיערות, ומניחים את המתנות מתחת ליולְקָה כשכל בני הבית ישנים

גלריית נוֹבִי גוֹד

 

ארכיון תמונות וירטואלי של חגיגות נוֹבִי גוֹד מהעבר, בברית המועצות או בארץ

בקרוב

יוֹלְקָה

 

מסורת קישוט עץ העַד מרגשת עד היום אלפי ילדים. צעצועי זכוכית ובובות מחכים בארגזים כל השנה בכדי לשמח את לבב כולם בחג השנה החדשה

תכנית אמנותית

אכלנו- יופי!

שתינו- עוד יותר טוב!

צפינו בפוטין- לא מציאה, אבל בסדר. מה עכשיו?

היסטוריה

כחג החילוני- הלא קומוניסטי היחיד בשנה- התנחל הנוֹבִי גוֹד בלבבות האזרחים. ולא, אין לו שום קשר לסילבסטר

טוֹאוּסְט

מלאכת הנאום 

 

ערב הנוֹבִי גוֹד- חגיגה שלא תשכחו! מצפה לכם ערב מלא באהבה, זיכרונות, נוסטלגיה וצחוק. אז מה הולך לקרות שם? הנה הנה, כבר מספרים לכם

bottom of page