top of page

Karnaval

האורחים עוברים  לספה

(אל דאגה, אין שם סבתא, היא רוקדת על עקבים)

ומתרווחים לקראת המשך החגיגות הביתיות

פתיחת מתנות

גולת הכותרת של הערב בברית המועצות, לפחות עבור הילדים, הייתה פתיחת אריזות המתנות שהוריהם קנו להם מבעוד מועד ומחולקות על ידי סבא כפור ושלגנית המחופשים. אפשרות נוספת, לילדים סבלנים במיוחד, היא להשהות את פתיחת המתנות לבוקר שלמחרת. אז מה קיבלתי?

תוכניות טלוויזיה

מרכיב מרכזי במסורת הנוֹבִי גוֹד הייתה ונשארה בבתים רבים- צפייה ב-"גַלוּבּוֹי אַגָנוֹק"- האור התְכַלְכַל. תוכנית בידור ומוזיקה של הטלוויזיה הרוסית המרכזית, שראשיתה ב-1962. התוכנית נמשכת כל הלילה וכוללת מופעי מוזיקה, ריקודים ומופעי סטנד-אפ – מלווים בקטעי קישור, בהם האורחים מברכים לשנה חדשה. אחרי השעה 00:00 מתחילים הופעות רבות אל תוך הלילה, אליהם מצליחים להגיע רק יחידי סגולה, כגון: נשים בהריון.

התכנית עלתה כעשור לאחר מות סטלין, ובקלילותה תאמה את רוח התקופה בה הייתה הקלה מסוימת בעוֹל השלטון. לקראת חצות שודרה ברכתו המסורתית של יו"ר המפלגה ודיווח חגיגי על "ההישגים והאתגרים". בסיומם- הספירה לאחור יחד עם הפעמונים של שעון הקרמלין, זיקוקים ופתיחת בקבוקי השמפניה. 

בארץ, יוצאי ברית המועצות נוהגים לצפות גם בתוכניות הבידור לחג המשודרות בערוץ, המקדיש לנוֹבִי גוֹד ארבעה ימי שידורים, ששיאם בספיישל בליל ה-31.12, בהשתתפות אמנים ישראלים מהארץ וממדינות חבר העמים.  

סרטי נוסטלגיה

"צחוק הגורל" (1975)- הוא הסרט המשודר בערב הנוֹבִי גוֹד בטלוויזיה הממלכתית הרוסית מה-31 לדצמבר 1975 ועד היום. קומדיית טעויות רומנטית, שמשמשת גם כסאטירה חברתית על החיים בברית המועצות. העלילה מתרחשת גם היא בליל החג. איש ואישה בשנות ה-40 לחייהם- נפגשים כתוצאה משרשרת של טעויות, ולמרבה הפתעתם – מתאהבים אחד בשני אהבת אמת.

לינק לסרט- http://www.youtube.com/watch?v=JBiqNVFmuYg

 

"ליל קרנבל" (1956)-  סרט שהפך לאחת הקלאסיקות הגדולות של הנוֹבִי גוֹד, ואחד הסרטים המוזיקליים הצבעוניים הראשונים ברוסית. הסרט מתאר את ההתרחשויות בהיכל תרבות המתכונן לחגיגות ליל השנה החדשה, אך נתקל בבעיה בדמותו של מנהל חדש, ביורוקרט בשם אַגוּרֵצוֹב ("מלפפונוב"), שמעוניין בתוכנית אמנותית "רצינית". בעזרת כל מיני תרגילים ותעלולים מצליח הצוות האמנותי לבצע את התוכנית החגיגית המקורית, שזוכה כמובן להצלחה אדירה. הבמאי של הסרט, אלדר ריזאנוב, הוא אחד הבמאים הגדולים של התקופה הסובייטית, שנפטר בשבועות האחרונים והרשתות החברתיות התמלאו בעשרות פוסטים בעברית לזכרו. בבריה"מ של שנות החמישים היה הסרט לשובר קופות, ויציאתו אל המסכים היתה לאחד הסימנים של תקופת "ההפשרה" הקצרה שהחלה לאחר חשיפת פולחן האישיות של סטלין בקונגרס העשרים של המפלגה.

לינק לסרט- http://www.youtube.com/watch?v=g_m017ebtD8

שירה בציבור/קריוקי

אחרי המנה העיקרית וכמה בקבוקי אלכוהול ריקים- הגיעה תורה של השירה מסביב לשולחן! 

בחלק מהבתים, האורחים נהגו לשיר יחד לצלילי כלי נגינה או קריוקי- "שירי שולחן"-  שירים אהובים ומוכרים, רובם ללחנים עממיים רוסיים. ברפרטואר היו גם שירים פופולאריים מכל הזמנים, שנצרבו בזיכרון והפכו לקלאסיקות.

בקרוב! פלייליסט עם שירים ברוסית, מתורגמים לעברית.

ריקודים

אל תדאגו, אחרי ארוחה טובה, וודקה ושמפניה הרגליים ייקחו את עצמם לרחבת הריקודים הסוערת כך שבכלל לא תשימו לב שאתם רוקדים לצלילי מוזיקה בשפה שאתם עוד לא מכירים!

אחרי השירה מזיזים שולחנות וכיסאות הצידה ופוצחים בריקודים עד הטיפה האחרונה

נגיעות ישראליות בנוֹבִי גוֹד

כל מסורת משתנה כאשר היא מהגרת למדינה אחרת וגם מסורת הנוֹבִי גוֹד עוברת שינויים בבתים ישראליים רבים. בחלק מהבתים נוהגים לתת דווקא לדוברי עברית שלא חגגו את החג להכין מאכלים רוסיים לארוחה. בבתים אחרים, מבקשים מהאורחים דוברי העברית להכין תכנית אומנותית: לכתוב קטע על הנוֹבִי גוֹד , או כל הפעלה קבוצתית אחרת שמאפשרת לשמוח וגם לנהל שיח סביב החג.

משחקי נוֹבִי גוֹד לילדים

משימות או חבילה עוברת- משחק בו מחלקים משימות למשתתפים. כל משימה היא תחרות בין קבוצות/יחידים. המנצח מכל משימה מקבל כרטיסיה עם עובדה על החג ומקריא אותה לכולם.

בקרוב! מערך לתלמידי בית הספר ותנועות הנוער על הנוֹבִי גוֹד

 

"סְנִיזִ'ינְקִי" – גזירת פתיתי שלג מנייר. הפעלה מעולה לילדים ודרך לקשט את הבית ביצירה מקורית שלכם. 

קישור לאיך עושים זאת- כאן

ארוחת החג

 

חגיגה קולינארית ביתית מתוכננת היטב, הנמשכת אל תוך הלילה ומגיעה לשיא בשעה 00:00, בה חולצים את בקבוקי השמפניה המבשרים על השנה החדשה

סיפורי נוֹבִי גוֹד

 

גלריית סיפורי נוֹבִי גוֹד- מקום לגבש את הזיכרונות האישיים שלנו לזיכרון קולקטיבי אחד

דֵד מַרוֹז וסְנֵגוּרָצְ'קַה

סבא כפור ושלגנית מתגנבים בחשאי בליל החג לבתיהם של הילדים מהיערות, ומניחים את המתנות מתחת ליולְקָה כשכל בני הבית ישנים

גלריית נוֹבִי גוֹד

 

ארכיון תמונות וירטואלי של חגיגות נוֹבִי גוֹד מהעבר, בברית המועצות או בארץ

יוֹלְקָה

 

מסורת קישוט עץ העַד מרגשת עד היום אלפי ילדים. צעצועי זכוכית ובובות מחכים בארגזים כל השנה בכדי לשמח את לבב כולם בחג השנה החדשה

תכנית אמנותית

אכלנו- יופי!

שתינו- עוד יותר טוב!

צפינו בפוטין- לא מציאה, אבל בסדר. מה עכשיו?

היסטוריה

כחג החילוני- הלא קומוניסטי היחיד בשנה- התנחל הנוֹבִי גוֹד בלבבות האזרחים. ולא, אין לו שום קשר לסילבסטר

טוֹאוּסְט

מלאכת הנאום 

 

ערב הנוֹבִי גוֹד- חגיגה שלא תשכחו! מצפה לכם ערב מלא באהבה, זיכרונות, נוסטלגיה וצחוק. אז מה הולך לקרות שם? הנה הנה, כבר מספרים לכם

bottom of page